Cikkek

Amikor Vinnie Jones a Wimbledon kapujában spárgázott

1995-ben Vinnie Jonesnak már volt FA-kupa-győzelme, de a kapuban addig még nem próbálhatta ki magát. Minek is tette volna, hisz a wimbledoni Crazy Gang védekező középpályása volt. A Newcastle United ellen eljött a nagy pillanat, időnként ihletett védéseket mutatott be. Vele kapcsolatban máig óriási kérdés, hogy válhatott egy ilyen erőszakos játékosból popkulturális hős.

Az 51 éves török csendőr, aki mindenkit elvarázsolt az olimpián

Célzást segítő felszerelés nélkül, zsebre dugott kézzel lőtt a pisztolyával Yusuf Dikec, aki a párizsi olimpia egyik legismertebb sportolójává vált, mémek születtek róla és sok aranyérmes sportoló őt utánozva ünnepelt. A nyugalmazott csendőrőrmester élete értelme a kislánya, neki is köszönheti a légpisztoly vegyes csapat versenyszámban szerzett ezüstérmét. És már készül is a 2028-as olimpiára.

A stadion, amelynek 10 000 négyzetméteres festmény díszíti a lelátóját

Mexikó talán legvarázslatosabb futballarénáját találjuk Tolucában, egy egyetem kampuszán, a domboldalba vájva. A stadion ugyan 32 000 szurkoló befogadására alkalmas, de a helyi klub mégsem itt, hanem egy csaknem ugyanekkora létesítményben játssza meccseit – másfél kilométerrel arrébb. A Deportivo Toluca otthonának beceneve: a bombonos doboz.

Amikor Ancelotti karácsonyfa-alakzatától rettegett fél Európa

Milan–Inter, vagyis Derby della Madonnina lesz a Bajnokok Ligája elődöntőjében. Húsz éve nem történt ilyen, ennél viszont sokkal meglepőbb, hogy a piros-feketék 16 éve jártak utoljára a legjobb négy között a BL-ben. Felidéztük az Ancelotti-korszak kirakós darabjait. Hogyan vált a világ egyik legjobb hatosa Andrea Pirlóból Carlo Ancelottinak köszönhetően? Miért nagy dolog, hogy az olasz tréner a 4–3–2–1-es karácsonyfa-alakzattal nyert BL-t? Mit jelentett a csapat számára a csendes vezetés? Múltidéző.

Befejeznéd a focit a világvégétől tartva, ha Alex Ferguson hív?

Volt, aki megtette, Carlos Roának hívják. Az adventista hitű futballkapus túlélte a maláriát és a rákos megbetegedést is. Az 1998-as világbajnokságon két büntetőt is hárított, kiejtve ezzel Angliát. Pályája csúcsán a világ legjobbjai között tartották számon, de hirtelen visszavonult, majd eltűnt a nyilvánosság elől, mondván, a millenniummal eljön a világvége.

„Szabó István miatt lettem ilyen játékos” – interjú Nikitscher Tamással

Alig százötvenen lakják a települést, ahonnan elindult a futballválogatott frissen bemutatkozó hatosa, Nikitscher Tamás. Szerinte fontos, hogy a fiatalok lássák, hittel, alázattal, gyerekkortól megalkotott vízióval és tudatos életformával ilyen kis közösségből is el lehet jutni magas szintre. Mutattunk neki statisztikai adatokat a teljesítményéről, ő pedig elmondta, milyen sebességbeli különbségeket tapasztalt a válogatottnál. Arra is megkértük, hogy hasonlítsa össze Szabó Istvánt és Gera Zoltánt. Interjú Nikitscher Tamással.

A klub, amelyet megszálltak a boszorkányok

Olaszországban a hiedelem szerint Benevento városa a boszorkák gyülekezőhelye. A helyi futballcsapat címerébe is beférkőztek, és olyannyira jelen vannak, hogy a klub elnöke évekkel ezelőtt azt mondta: azért veszítettek zsinórban 12-szer a Serie A-ban, mert a banyák átka ül rajtuk.

„Szalai Ádám az egyik kulcsfigurája annak, hogy kilábaltunk a lelki gödörből” – interjú Szappanos Péterrel

Hiányoznak a taktikai automatizmusok a szaúdi csapatában, a csapattársak onnan is lövésre vállalkoznak, ahonnan nem kellene. Szappanos Péter augusztus óta az Al-Fateh kapusa, a nyár végén 52-54 Celsius-fokban kellett futballoznia, a szaúdi utcákon a kávézók este 11 körül még tömve vannak, más világba csöppent. A vele készült interjúban kitértünk a fizetésére, s arra is, hogy úgy érzi, itthon egy futballistának szégyellnie kell, ha jól keres. A kilenc évig alsóbb osztályban futballozó Szappanos tisztában volt vele, hogy a szaúdi átigazolással akár ki is kerülhet a válogatottból, és örül, hogy másképp alakult. Szalai Ádám – immár stábtagként való – visszatérését elemi fontosságúnak tartja.

„Diósgyőrben csak menny van és pokol, átmenet nélkül” – Amíg élek én… (könyvajánló)

Szociográfiai ihletettségű drukkerkönyvet írt Tompos Ádám a diósgyőri szurkolói identitásról, annak mélységeiről, magasságáról, történetéről. 1910-ből, a vasgyári kantinból indulunk, átutazunk a szocializmuson, elidőzünk az avasi tízemeletesek tövében és a Tiszai Sas ivóban, végül elkapjuk a tribünről a DVTK-pályára repülő vécécsészét. Akinek eddig nem volt egészen világos, mit jelent a „sorsod, Borsod” mottó, az Amíg élek én… című könyvből kiderül számára.

„Az MTK-nak nincs saját kerülete” – Polyák Balázs, az MTK klubmenedzsere volt a Piros Fehér Zöld podcast vendége

A Ferencvárossal, a Honvéddal, az Újpesttel szemben az MTK úgy próbál versenyelőnyre szert tenni, hogy országosan figyeli a tehetségeket, különbuszokkal szállítja edzésre hatéves kortól a vidéki játékosait, és saját preakadémiája van. Polyák Balázs, az MTK klubmenedzsere volt a Piros Fehér Zöld podcast vendége, aki a klub külföldre került futballistáiról is beszélt, s azt a kérdést is megkapta, önfenntartó klub-e az MTK.

Mit keres a törzsfőnök az ősrégi belga klub címerében?

A KAA Gent (La Gantoise) szurkolói már az első világháború előtt is Buffalo, buffalo felkiáltással köszöntötték egymást, az 1920-as évektől pedig ott volt a szurkolói zászlón az indián. A szokatlan címer sztorija Buffalo Bill-lel kezdődik.

Futsal, Dani Jarque, fair play – Iniesta pályafutásának meghatározó időszakai

A címben sorolt fogalmak, személyek, mind-mind meghatározók voltak az október 8-án visszavonult spanyol kiválóság, Andrés Iniesta pályafutásában. Cikkünkből kiderül, hogy miért, továbbá egyéb „karriercölöpöket” is kiásunk.